فروش سرور اچ پی دست دوم
سرور اچ پی دست دوم

سرور‌ اچ پی دست دوم و دلایل مهم برای خرید آنها

با توجه به قیمت‌های امروزی، تهیه سرور یا سخت‌افزار مخصوص به آن که توسط شرکت‌های بزرگ ساخته شده باشند به هیچ وجه ارزان نخواهند بود. خرید سرور نیاز به بودجه زیادی دارد که برای بسیاری از شرکت‌ها تقریبا انجام نشده است. با پیشرفت تکنولوژی و افزایش هزینه‌های تولید، در نهایت باعث بیشتر شدن هزینه نهایی برای خریدار خواهد شد. از این رو بسیاری از خریداران ترجیح می‌دهند برای خرید سرور با هزینه کمتر، به سراغ بازار سرور‌های دست دوم بروند. سرور‌هایی که مدتی توسط یک شرکت یا سازمان استفاده شده و به خاطر به‌روزرسانی سخت‌افزاری حالا در بازار با قیمتی معقول به فروش می‌رسند. در این مقاله تلاش شده تا دلایلی مهم برای خرید سخت‌افزار‌ها و به خصوص سرور‌های دست دوم تشریح شود. با ما همراه باشید.

 

هزینه با توجه به بودجه مد نظر

خرید یک سرور جدید می‌تواند هزینه زیادی به یک شرکت یا سازمان تحمیل کند. از این رو بسیاری از کسب و کار‌هایی که تازه تاسیس شدند ترجیح می‌دهند برای رسیدن به هدف‌های خود از سرور‌های دست دوم که با بودجه آنها سازگاری دارند استفاده کنند. در حالت کلی باید گفت که خریداران سرور در شرکت‌ها یا کسب و کار‌های نوپا، دو گزینه پیش روی خود دارند. آنها یا باید از سرور‌های جدید استفاده کنند که با توجه به بودجه محدود قدرت کمتری دارند یا باید از سرور‌های دست دوم با قدرت بیشتر و هزینه کمتر استفاده کنند. سرور‌های دست دوم نسبت به نمونه‌های نو موجود در بازار با قیمت بسیار کمتری به فروش می‌رسند. نکته مهم در خرید سرور‌های دست دوم این است که با استفاده از آنها اگر بعد از مدتی قصد فروش داشته باشید، ضرر کمتری متوجه سازمان شما خواهد شد. بسیاری از سازمان‌ها به خاطر هزینه کمتر مربوط خرید سرور‌های دست دوم به صورت کلی از خرید سرور نو خودداری می‌کنند.

عملکرد مناسب سرور دست دوم با توجه به کسب و کار

برخلاف تصور، یک سرور دست دوم می‌توانند مانند نمونه جدید خود فعالیت کرده و بازده داشته باشد. از آنجا که قابلیت شخصی سازی سخت‌افزار در سرور‌ها وجود دارد خریدار می‌تواند به عنوان مثال با خرید یک پردازنده دست دوم که از نمونه جدید، مدل بالاتری دارد به قدرت پردازش بیشتری دسترسی داشته باشد. در حالی که هزینه کمتری برای خرید پردازنده صورت گرفته است. نکته جالب در میان این است که شرکت‌های بزرگ حاضر در بازار فناوری اطلاعات با توجه به قراردادی که با شرکت تامین کننده سخت‌افزاری خود دارند مجبور هستند هر چند سال به صورت کلی سرور‌های خود را با نمونه‌های جدید‌تر جایگزین کنند. جایگزینی این سرور‌ها بدین دلیل نیست که سرور‌های مذکور خراب شده یا قدرت خود را از دست دادند بلکه اینکار اهداف تجاری را دنبال می‌کند. بسیاری از سرور‌های مد نظر به عنوان محصولات دست دوم وارد بازار شده و می‌توانند حتی تا ده سال آینده به خوبی فعالیت کنند. اگر قصد خرید سرور‌های دست دوم را دارید باید توجه کنید که این محصولات باید از لحاظ ظاهری و سخت‌افزاری سالم باشند. در این صورت می‌توانید انتظار داشته باشید که سرور‌ها چندین سال به خوبی و بدون هیچ مشکلی فعالیت کنند.

هزینه کمتر برای بودجه‌های محدود

نیاز به اشاره نیست که خرید سرور هزینه تقریبا زیادی در بر دارد. بودجه محدود می‌تواند بسیاری از سازمان‌ها را مجبور کند که برای رفع نیاز خود رو به خرید سرور‌های دست دوم بیاورند. دو راه برای خرید سرور با بودجه مد نظر وجود دارد که قبلا به آن اشاره شد. سخت‌افزار دست دوم و به خصوص سرور‌ها، هزینه بسیار کمتری نسبت به نمونه‌های نو دارند. بدین ترتیب سازمان‌ها کوچک و کسب و کار‌های نو پا می‌توانند با توجه به بودجه خود سروری بسیار مناسب خریداری کنند. همانطور که اشاره شد سرور‌های دست دوم در طول زمان میزان ارزش کمتری را در زمان فروش از دست خواهند داد.

نگهداری آسان و بدون دردسر سرور های استوک

اگر سرور خریداری شده توسط شما یک یا دو نسل با نسل فعلی فاصله دارد، باید گفت که قطعات سخت‌افزاری جایگزین آن در بازار بسیار آسان پیدا می‌شوند. برخی از سرور‌ها در بازار از محبوبیت بیشتری نسبت به دیگر محصولات برخوردارند. قطعات این سرور‌ها به صورت کلی در سالیان پیش رو نیز در بازار بسیار زیاد خواهند بود. از این رو جایگزین کردن قطعات معیوب در صورت خرابی بسیار آسان‌تر است. بسیاری از شرکت‌های بزرگ با پیش‌بینی خرابی احتمالی بسیاری از قطعات مد نظر خود را خریداری و انبار می‌کنند. بدین ترتیب قطعات موقت برای جایگزین کردن سخت‌افزار‌های معیوب در دسترس خواهند بود.

سرمایه‌گذاری مطمئن

اگر در کسب و کار خود از درآمد به عنوان بودجه استفاده می‌کنید، استفاده درست و به موقع از منابع مالی بسیار حائز اهمیت است. هدف اصلی در تمامی شرکت‌ها این است که با توجه به عملکرد خود بیشترین درآمد را داشته باشند. با خرید سرور‌های دست دوم می‌توانید بودجه باقی مانده را برای پیش‌برد طرح‌های مختلف استفاده کنید. سخت‌افزار دست دوم معمولا افت قیمت اصلی خود را پشت سر گذشته‌ است. اگر قصد فروش دوباره سرور مد نظر را داشته باشید، نسبت به نمونه نو ضرر کمتری را متحمل خواهید شد.

صرفه جویی در زمان

اگر قصد خرید سرور دست دوم را داشته باشید، شرکت‌های بسیاری هستند که محصولات مختلف شرکت‌هایی مثل HPE، IBM و … را به بازار عرضه می‌کنند. به همین خاطر نیاز نیست که زمان زیادی را برای پیدا کردن فروشنده هدر دهید. همین منطق برای قطعات دست دوم نیز صدق می‌کند.

بدون شک سرور HP ProLiant DL380 Gen8 یکی از محبوب‌ترین سرور‌های دنیا است که در رک جای می‌گیرد. حتی سرور اچ پی دست دوم هم از محبوبیت خاصی در بازار ایران برخوردار است .شرکت HP با تولید این محصول که حالتی ماژولار دارد دست خریداران سرور را برای شخصی سازی کاملا باز گذشته و خریدار می‌تواند بر اساس نیاز خود سخت‌افزار را انتخاب و نصب کند. از ویژگی‌های اصلی این سرور می‌توان به قدرت زیاد، طراحی مدرن و البته بازده مناسب اشاره کرد. DL380 Gen8 می‌تواند نقش‌های متفاوتی را در یک دیتاسنتر ایفا کند. گنجایش استفاده از دستگاه‌های ذخیره‌سازی و البته قابلیت استفاده از درگاه‌های افزونه متفاوت از مزیت‌های بزرگ این محصول هستند. یکی دیگر از نکاتی که مورد توجه مدیریت سرور‌ها قرار می‌گیرد قابلیت پشتیبانی از HP iLO 4 است که قابلیت مدیریت از راه دور را به صورت کامل فراهم می‌کند.

سرور اچ پی دست دوم
سرور اچ پی دست دوم

فروش سرور دست دوم اچ پی dl360 g8

شرکت HP با طراحی نسل هشتم از سرور‌های ProLiant، پا را فراتر از مدیریت از راه دور گذاشته و می‌توان گفت که نسل هشتم سرور‌های آنها تقریبا به صورت خودکار مدیریت می‌شوند. بدین ترتیب وقت مدیریت سرور بیش از پیش آزاد خواهد شد. این سرور ها همچنین قابلیت‌هایی مثل ورودی و خروجی بهبود یافته، پیکربندی منعطف و دیگر ویژگی‌ها را ارائه می‌کنند. این سرور‌ها قابلیت پشتیبانی از پردازنده‌های سری E5-2600 شرکت اینتل را دارند که قدرت بی نظیری در زمینه پردازش را در اختیار مدیریت سرور قرار خواهد داد.

در این سرور علاوه بر استفاده از iLO4 شاهد استفاده از سیستم های مدیریت بدون نیاز به کنترل و سیستم کنترل سلامت (AHS) هستیم که به صورت دسترسی از راه دور ارائه می‌شوند. این موارد می‌توانند مدیریت سلامت سیستم را آسان تر از گذشته کند و در کنار آن نیز حتی نظارت روی منابع تغذیه و دمای قطعات نیز از طریق تلفن‌های هوشمند امکان‌پذیر می‌شود. رابط کاربری iLO4 از طریق وب، نسبت به گذشته کمی با تغییرات ظاهری مواجه شده است و به خاطر ایجاد این تغییرات حالا اطلاعات بیشتری از قطعات، دستگاه‌های ذخیره سازی و حتی RAID به مدیریت ارائه می‌شود.

سرور اچ پی دست دوم dl360p gen8
سرور اچ پی دست دوم dl360p gen8

نظارت روی سرور‌ها حتی پا را فراتر از این مسائل گذشته و ویژگی Sea of Sensors 3D می‌تواند اطلاعات جامعی را به مدیریت ارائه کند. این ویژگی که اولین بار در نسل هفتم معرفی شده بود حالا شاهد تغییراتی بوده. به عنوان مثال حالا 28 سنسور برای نمایش دما درون سرور به کار گرفته شده است. ویژگی کنترل سلامت وظیفه نظارت روی بیش از 1600 پارامتر را بر عهده دارد و اطلاعات به دست آمده را در حجم یک گیگابایت ذخیره می‌کند که توسط مدیر سرور از طریق پشتیبانی HP قابل دانلود خواهد بود تا مدیریت مشکلات سرور را به راحتی تشخیص داده و برای رفع آنها اقدام لازم را انجام دهد. این قابلیت با متصل شدن به ویژگی‌های جدیدی مثل SmartMemory و SmartDrive می‌تواند ریشه مشکلات را معرفی کرده و امکان سفارش قطعات معیوب را نیز فراهم می‌کند. در کنار این قابلیت‌ها باید گفت که ویژگی HP Intelligent Provisioning به این معنی است که دیگر برای راه اندازی سرور با سیستم عامل دیگر نیازی به دیسک یا دی‌وی‌دی نیست. این ویژگی که مدت زیادی در سرور‌های Dell پیاده سازی شده بود، به حدی از محبوبیت رسیده که HP نیز مجبور به استفاده از آن است.

پاور سرور اچ پی دست دوم
پاور سرور اچ پی دست دوم

قیمت سرور اچ پی دست دوم dl380 g8

در قسمت استفاده از دستگاه‌های ذخیره سازی باید گفت که HP تغییر خاصی نسبت به DL380 Gen7 در نسل هشتم انجام نداده است. این سرور قابلیت پشتیبانی از شانزده دستگاه ذخیره سازی با اندازه استاندارد SFF و یا هشت دستگاه ذخیره سازی با اندازه استاندارد LFF را دارد. البته مدل DL380e، مدل جدیدی است که راندمان کاری بالاتری دارد. این مدل می‌تواند 12 دستگاه ذخیره سازی LFF یا 25 دستگاه ذخیره سازی SSF را درون خود جای دهد. دیگر تفاوت مدل DL380e نسبت به مدل Performance، استفاده از پردازنده‌های E5-2400 شرکت اینتل است که قیمت پایین‌تری دارند. این دستگاه‌ها همچنین دارای 12 درگاه DIMM هستند که می‌توانند از 384 گیگابایت حافظه رم پشتیبانی کنند. کنترلر استفاده شده در DL380p مدل Smart Array P420i است در نهایت به خروجی SAS 2 متصل می‌شود که انتخاب خوبی برای حافظه کش است. همچنین می‌توانید از ماژول‌های حافظه کش برای بهبود سرعت نیز استفاده کنید. ویژگی SmartDrive با هوشمندی بسیار بالا و بهره‌مندی از چراغ‌های LED می‌تواند وضعیت درایو‌ها را در هر لحظه به شما نمایش دهد. این چراغ‌ها در زمانی که درایو در حال شناسایی توسط سرور است به رنگ آبی خواهند بود و در زمان آپدیت نیز به حالت چشمک زن در می‌آید. وضعیت فعالیت درایو نیز با استفاده از چراغ های چرخان سبر رنگ به نمایش در می‌آید. چراغ مرکزی نیز چند رنگه است که می‌تواند شما را از خطاهای موجود آگاه کند.

سرور DL380 Gen8 به گونه‌ای طراحی شده است که برای نصب سخت‌افزار روی آن نیازی به ابزار خاصی نخواهید داشت. به عنوان مثال PCI Riserها صرفا با فشار دکمه مد نظر جدا خواهند شد. سوکت هوشمند نیز از وارد شدن هر گونه صدمه به پین های پردازنده جلوگیری می‌کند. دستگاه‌هایی که به صورت Hot Plug متصل و جدا می‌شوند با رنگ قرمز مشخص شدند اما دستگاه‌هایی که در صورت روشن بودن سرور نباید جدا شوند با رنگ آبی مشخص می‌شوند. برای استفاده از سخت‌افزار‌های متنوع می‌توانید از منبع تغذیه با توان مختف استفاده کنید. این سرور قابلیت استفاده از منبع تغذیه 460 وات تا 1200 وات را دارد که اساس انتخاب آن به نوع پردازنده و دیگر سخت‌افزار‌های استفاده شده بستگی دارد. به عنوان مثال پردازنده E5-2650 Xeon شرکت اینتل در کمترین حالت مصرفی معادل 95 وات دارند. این مقدار در بالاترین حد مصرف به 250 وات می‌رسد. این مقدار برای پردازنده E5-2680 در سرور Dell R720 در کمترین حالت به 120 وات و در بیشترین حالت به 358 وات می‌رسد.

فن سرور اچ پی دست دوم
فن سرور اچ پی دست دوم

خرید سرور اچ پی دست دوم

برای استفاده‌های مجازی سازی این سرور از اتصال داخلی USB و همچنین SD Memory Card پشتیبانی می‌کند. در بخش شبکه نیز باید گفت که HP تغییراتی را ایجاد کرده است. جایگاه اتصال کارت‌های FlexLOM در پشت سرور قرار گرفته‌ است. شما می‌توانید از دو کارت 10GbE یا یک کارت 10 یا 40 گیگابیت در ثانیه استفاده کنید. این کارت‌ها به راحتی از سرور جدا می‌‌شوند که یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت DL380 Gen8 است. به همین خاطر دیگر نیازی به درگاه PCIe نخواهد بود. در حالت کلی باید گفت که DL380 Gen8 برای جایگیری به فضایی معادل 2 یونیت نیاز دارد. این سرور قابلیت پشتیبانی از دو پردازنده را خواهد داشت. همانطور که اشاره شد بالاترین میزان مورد استفاده حافظه رم در آن 384 گیگابایت است که اگر از حافظه‌های LRDIMM استفاده کنید این مقدار به 768 گیگابایت افزایش پیدا می‌کند. در مورد دستگاه‌های ذخیره سازی و تعداد مشخص آنها در اندازه‌های استاندارد صحبت شد اما باید گفت که شما می‌توانید این دستگاه‌ها را در حالت‌های RAID مختلف 0 – 1 – 10 – 5 – 50 – 6 – 60  مورد استفاده قرار دهید. در قسمت درگاه‌های افزونه این سرور می‌تواند حداکثر شش درگاه PCIe از نوع نسل سوم را ارائه کند. HP DL380 Gen8 سروری بسیار قدرمند و با انعطاف پذیری زیاد در اختیار شما قرار خواهد داد. تمام ویژگی‌های این سرور می‌تواند به شما نشان دهد که بدون نیاز به سخت‌افزاری بیش از حد قدرمند نیز می‌توانید نیاز‌های کسب و کار خود را رفع کنید در حالی که هزینه زیادی برای خرید انجام ندادید.

نمای بالای سرور اچ پی dl360 g8 دست دوم
نمای بالای سرور اچ پی dl360 g8 دست دوم

در حالی که DL380 Gen 8 یک سرور فوق العاده در اندازه استاندارد دو یونیت است، HP DL360 Gen 8 یکی از سرور‌های بسیار خوب در اندازه استاندارد یک یونیت است. مدل کار کرده و دست دوم هر دوی این سرور ها بسیار مناسب بازار هاستینگ ایران است . DL360 Gen 8 یک سرور قدرتمند است که برای رفع نیاز در دیتاسنتر‌های مختلف که به قدرت نسبتا زیادی نیاز دارند، مناسب است. همچنین استفاده از این سرور برای کسب و کار‌هایی با اندازه کوچک یا متوسط می‌تواند بازه بسیار زیادی داشته باشد. D360 Gen 8 می‌تواند برای خریدارانی که به دنبال ارزش بسیار زیاد و قدرت پردازش بالا هستند، به انتخاب اول برای خرید تبدیل شود. این سرور همچنین انعطاف زیادی در پشتیبانی از سخت‌افزار‌های مختلف دارد. این سرور می‌تواند از پردازنده‌های خانواده E5-2600 زئون شرکت اینتل استفاده کند. یکی از ویژگی‌های اصلی این سرور استفاده از ابزار مدیریت از راه دور HP iLO4 است. با بهره‌گیری از این چیپ، امکان مدیریت سرور از راه دور و نظارت روی سلامت سیستم امکان پذیر می‌شود. این نظارت با استفاده از ویژگی HP Sea of Sensors حتی گسترده‌‌تر شده است. این ویژگی که در نسل هفتم معرفی شده بود حالا به سطح جدیدی رسیده است و این سرور شامل 28 سنسور برای سنجش دما خواهد بود. این سنسور‌ها به iLO4 اجازه می‌دهد تا نظارت نزدیکی روی دمای تقریبا تمامی قطعات سرور صورت بگیرد. بدین ترتیب با نظارت موجود شما می‌توانید مصرف انرژی را به پایین‌ترین حد خود برسانید.

عکس ار قسمت جلوی سرور دست دوم اچ پی
عکس ار قسمت جلوی سرور دست دوم اچ پی

برای اطلاع از قیمت و مشخصات سرور اچ پی دست دوم با خانه سرور تماس بگیرید 

سیستم کنترل سلامت (AHS) می‌تواند اطلاعات تحلیلی از وضعیت سرور را حداکثر تا حجم 1 گیگابایت نگه‌داری کند و به همین خاطر پیدا کردن مشکلات و تصمیم گیری در مورد آنها آسان‌تر از گذشته خواهد بود. AHS به صورت موازی با SmartMemory و SmartDrive فعالیت می‌کند و اگر مشکلی در سخت‌افزار پیدا شود حتی به صورت خودکار امکان ثبت خرید قطعه جایگزین وجود دارد. ویژگی دیگر این سرور استفاده از Intelligent Provisioning است که به مدیریت سرور امکان می‌دهد تا سیستم عامل سرور را بدون نیاز به سیستم عامل لود کند. یکی از پیشرفت‌های DL360 در نسل هشتم نسبت به نسل هفتم، افزایش سطح پشتیبانی از دستگاه‌های ذخیره‌سازی است. شما می‌توانید در این سرور از چهار دستگاه ذخیره سازی با اندازه استاندارد LFF استفاده کنید. این مقدار در دستگاه‌های ذخیره سازی با اندازه استاندارد SFF به هشت تا ده عدد افزایش پیدا می‌کند. با توجه به این تعداد شما می‌توانید از حداکثر 16 ترابایت دستگاه ذخیره سازی در هر سرور استفاده کنید. تمام درایو‌ها می‌توانند از ویژگی چراغ‌های SmartDrive استفاده کنند. این چراغ‌های LED دارای چند وضعیت مختلف هستند که رنگ‌های آن می‌تواند تعیین کننده وضعیت درایو باشند. در صورتی که این چراغ آبی رنگ باشد به این معنی است که میزبان در حال شناسایی درایو است و اگر این چراغ آبی چشمک زن باشد، درایو در حال به‌روزرسانی خواهد بود. این چراغ فعالیت درایو را به رنگ سبز به نمایش می‌گذارد و قسمت مرکزی آن می‌تواند امکان خرابی را به نمایش بگذارد. این سرور از کنترلر داخلی Smart Array P420i برای مدیریت RAID استفاده می‌کند که از طریق آن پورت‌های SAS2 در اختیار کاربر قرار خواهد گرفت. با توجه به استفاده از این کنترلر امکان پیاده سازی RAID در سطوح 0 – 1 – 5 – 6 – 50 – 60 امکان‌پذیر خواهد شد.  این سرور‌ها به صورت پیشفرض دارای ماژول دو گیگابایتی FBWC (Flash Backed Write Cached) بدین ترتیب دیگر نیازی به پک باتری و یا استفاده از خازن کوچک نخواهد بود. کنترلر شبکه این سرور از نوع یک گیگابیتی است که چهار پورت شبکه را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در کنار آن امکان استفاده از کنترلر ده گیگابیتی امکان پذیر است که دو پورت شبکه را فراهم خواهد کرد. در واقع نوع این کنترلر بسته به انتخاب شما خواهد داشت.

عکس ار قسمت عقب سرور دست دوم اچ پی
عکس ار قسمت عقب سرور دست دوم اچ پی

همانطور که اشاره شد DL360 Gen 8 می‌تواند از پردازنده‌های نسل دوم E5-2600 زئون شرکت اینتل پشتیبانی کند. این سرور می‌تواند از یک یا دو پردازنده استفاده کند. البته امکان استفاده از نسل اول پردازنده‌های E5-2600 نیز امکان پذیر خواهد بود. برای ایجاد هماهنگی بیشتر، HP از چیپست C600 در این مادربرد استفاده کرده. بنا به نیاز خود می‌توانید از پردازنده‌های چهار، هشت، ده یا دوازده هسته‌ای استفاده کنید و این یکی از نقاط قوت DL360 Gen 8 خواهد بود چون انعطاف پذیری زیادی در انتخاب سخت افزار وجود خواهد داشت. در کنار این پردازنده امکان استفاده از حداکثر 768 گیگابایت حافظه رم امکان پذیر است. هر کدام از سوکت‌های پردازنده دارای دوازده شکاف DIMM است. در صورت استفاده از حافظه‌های RDIMM می‌توانید از حداکثر 384 گیگابایت حافظه رم بهره ببرید در صورت که این مقدار برای حافظه‌های LRDIMM به 768 گیگابایت افزایش پیدا می‌کند که حجمی بسیار مناسب برای یک سرور قدرتمند است. باید اشاره کرد این حافظه‌ها می‌توانند از نوع DDR3 با حداکثر فرکانس 1600 مگاهرتز باشند. در کنار آن باید گفت که DL380 Gen 8 می‌تواند از دو منبع تعذیه استفاده کند.

این منبع تغذیه به صورت Hot Plug قابلیت جدا شدن دارند. باید گفت که در این سرور امکان استفاده از منبع تغذیه با قدرت 460، 750 و 1200 وات فراهم شده. این تنوع به خاطر انعطاف در انتخاب سخت‌افزار است. در صورت انتخاب پردازنده قوی‌تر، قطعا برای دسترسی به تمام پتانسیل به منبع تغذیه بسیار قوی‌تری نیاز خواهید داشت و در این زمان است که منبع تغذیه 1200 واتی می‌تواند پاسخگوی نیاز‌های شما باشد. به عنوان مثال باید گفت که با استفاده از پردازنده E5-2650 هشت هسته زئون و بارگذاری ویندوز سرور 2008، این پردازنده در حالت بیکاری 92 وات انرژی مصرف می‌کند. این در حالی است که با استفاده از برنامه SiSoft Sandra و استفاده از تمامی هسته های فیزیکی با تمام قدرت، میزان مصرف انرژی به 220 وات می‌رسد. همانطور که اشاره شد با افزایش قدرت پردازنده، مصرف انرژی نیز به شکل چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند. در کنار آن باید گفت که به خاطر اندازه استاندارد کوچک یک یونیتی، امکان استفاده از تعداد زیادی درگاه افزونه فراهم نشده. این سرور صرفا می‌تواند از دو درگاه افزونه استفاده کند. این درگاه‌ها هر دو از نوع PCIe 3.0 هستند اما یکی از آنها با سرعت x8 و دیگری با سرعت x16 فعالیت خواهد کرد. برای خنک سازی سرور نیز شرکت HP فن‌های متعددی را در نظر گرفته است. برای سروری که از یک پردازنده استفاده می‌کند، به صورت استاندارد شش فن در نظر گرفته شده است. این تعداد برای سرور‌های دو پردازنده به هشت عدد فن افزایش پیدا خواهد کرد.

سرور‌های دست دوم اچ پی HPE ProLiant DL380 Gen9

سرور‌های HPE ProLiant DL380 Gen9 از زمان عرضه رسمی به بازار، استاندارد‌های یک سرور دو یونیتی را که در رک جای می‌گیرد را تعیین کرد. البته HPE نیز صرفا به موفقیت بسیار خوب این سرور محبوب بسنده نکرده و هر از چندگاهی با ایجاد تغییرات مناسب این محصول را در بازار رقابتی سرور‌ها نگه می‌دارد. در واقع می‌توان گفت که DL380 Gen9 حتی هنوز هم یکی از سرور‌های پرچم‌دار در بازار است.

این سرور به صورت کلی از پردازنده‌های خانواده Xeon E5-2600 v4 شرکت اینتل استفاده می‌کند. مدل‌های قدیمی‌تر قابلیت پشتیبانی از پردازنده‌های Xeon E5-2600 v3 را نیز دارند. دست شما در انتخاب پردازنده بسیار باز است چون می‌توانید تقریبا هر محصولی از این خانواده را برای سرور انتخاب کنید. تعداد این پردازنده‌ها در خانواده E5-2600 v4 به 23 عدد می‌رسد که شما می‌توانید بر اساس استفاده و بودجه پردازنده مد نظر خود را انتخاب کنید. با توجه به پشتیبانی از ماژول‌های 128 گیگابایتی از نوع LRDIMM، این سرور می‌تواند حتی از 3 ترابایت حافظه رم استفاده کند. همچنین این سرور می‌تواند از حافظه‌های مدرن HPE با نام Persistent Memory NVDIMM پشتیبانی کند. این سرور برنامه‌های بسیار سنگین مثل پایگاه‌های داده و تحلیل را مورد هدف قرار داده است و از هشت گیگابایت DRAM با هشت گیگابایت حافظه فلش پشتیبان، استفاده می‌کند. در بخش اتصال دستگاه‌های ذخیره سازی نیز DL380 Gen9 توانسته تا فضای بیشتری را در اختیار خریدار قرار دهد تا بتواند در نهایت از حجم بیشتری استفاده کند. در بخش مدیریت از راه دور نیز با استفاده از تغییرات انجام شده در نسخه بازسازی شده iLO4 به خصوص در قسمت رابط کاربری، شاهد بهبود بسیار زیادی خواهیم بود.

در قسمت جلو سرور شاهد bay پیکربندی شده 8+8+8 هستیم که اجازه می‌دهد از هشت هارد دیسک با اندازه استاندارد SFF استفاده کنید. با استفاده از کل پتانسیل این bayها می‌توانید از 24 هارد دیسک با اندازه استاندارد SFF استفاده کنید. اگر از شانزده درایو SFF استفاده کنید می‌توانید از HPE Universal Media Bay نیز بهره ببرید که ویژگی‌هایی مثل درایو نوری، پورت VGA و USB را به سرور اضافه می‌کند. همچنین دیگر پیکربندی‌ها مانند استفاده از 12 هارد دیسک با اندازه استاندارد LFF نیز امکان پذیر است. این سرور به صورت استاندارد از کنترلر Smart Array P440ar 12Gbps از نوع SAS3 استفاده می‌کند. این کنترلر شامل حافظه کش دو گیگابایتی FBWC و باتری پشتیبانی است. در بخش شبکه نیز باید گفت که تمامی مدل‌های سرور DL380 Gen9 شامل شبکه گیگابیت با چهار پورت است. این سرور همچنین از کارت شبکه جدا در بخش پشتی سرور پشتیبانی می‌کند که کاربر می‌تواند با استفاده از آن از کارت‌های ده گیگابیتی با دو یا چهار پورت استفاده کند. البته قابلیت استفاده از کارت‌های دو پورته ده یا بیت و پنج گیگابیتی نیز فراهم است. برای استفاده از شکاف‌های افزونه می‌تواند گفت که فضای کافی برای استفاده از یک رایزر با سه شکاف وجود دارد. همچنین فضای اختیاری برای استفاده از رایزر دوم نیز تعبیه شده است. شرکت HPE منبع تغذیه 400 و 1400 واتی را برای این سرور پیشنهاد می‌‌کند.

سرور‌های استوک اچ پی HPE ProLiant DL360 Gen9

در بخش سرور‌هایی با اندازه استاندارد یک یونیت، HPE ProLiant DL360 Gen9 یکی از بهترین انتخاب‌هاست. این سرور می‌تواند در فضاهای بسیار کوچک جای گیرد و به همین خاطر در رک‌هایی که با محدودیت فضا روبرو هستند، بسیار مناسب است. این سرور می‌تواند قدرت بسیار زیاد، انعطاف و البته شاسی بسیار باریک را به خریدار با قیمت بسیار مناسب ارائه کند. این سرور می‌تواند از خانواده پردازنده Xeon E5-2600 v3 شرکت اینتل پشتیبانی کند. تعداد پردازنده دو عدد خواهد بود و بالاترین تعداد هسته نیز برای هر پردازنده 18 عدد است. در کنار این پردازنده شاهد حضور 24 شکاف DIMM هستیم که کاربر می‌تواند روی آنها از حداکثر 768 گیگابایت حافظه رم استفاده کند. همچنین قابلیت استفاده از حافظه‌های جدید HP SmartMemory نیز امکان‌پذیر است. حداکثر سرعت این حافظه‌ها می‌تواند 2133 مگاهرتز از نوع DDR4 باشد. البته در صورت استفاده از حافظه‌های رم LRDIMM حداکثر میزان حافظه به سه ترابایت با سرعت 2400 مگاهرتز افزایش پیدا خواهد کرد.

در بخش دستگاه‌های ذخیره سازی باید گفت که DL360 Gen9 می‌تواند میزبان هشت دستگاه ذخیره سازی با اندازه استاندارد SFF باشد. این مقدار برای دستگاه‌های ذخیره سازی با اندازه استاندارد LFF به چهار عدد کاهش پیدا می‌کند. همچنین قابلیت استفاده از Universal Media Bay نیز برای این سرور فراهم شده است. این سرور برای مدیریت دستگاه‌های ذخیره سازی به صورت پیشرفت از کنترلر Smart Array P440ar همراه با دو گیگابایت کش FBWC استفاده می‌کند. به خاطر قرارگیری کارت RAID در نزدیکی پردازنده، سه شکاف برای استفاده از کارت‌های PCI-Express فراهم شده است. این سرور دارای کنترلر شبکه ده گیگابیتی است که چهار پورت اتصال را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. سرور DL360 Gen9 امکان انتخاب منبع تغذیه 800 وات یا 1400 وات را به خریدار می‌دهد. لازم به ذکر است که این سرور برای مدیریت از راه دور ابزار iLO4 را در اختیار کابر قرار خواهد داد. با استفاده از این ابزار شما می‌توانید مدیریت سرور را از راه دور به دست بگیرید و سلامت قطعات سخت‌افزاری را به راحتی چک کنید.

در نهایت باید گفت که سرور DL360 Gen9 انتخابی بسیار مناسب برای خریدارانی است که نیاز به حجم نسبتا زیادی از دستگاه‌های ذخیره سازی و البته قدرت مناسب دارند، خواهد بود. استفاده از پردازنده‌های قدرتمند اینتل، بهره گیری از حافظه‌های DDR4 با سرعت و البته حجم حداکثری سه ترابایتی، پشتیبانی از دستگاه‌های ذخیره سازی SAS از ویژگی‌های بارز این سرور است. انعطاف پذیری در استفاده از دستگاه‌های ذخیره سازی SSF و LFF نیز یکی دیگر از مزیت‌های این سرور به شمار می‌رود. شما می‌توانید حتی در صورت صلاح دید، از درایو‌های SSD با اندازه 2.5 اینچ برای افزایش سرعت استفاده کنید.

Share:

Leave a Comment

Your email address will not be published.

بستن
مقایسه
X